Adaptacja w żłobku “Bąbelek”

Adaptacja w żłobku “Bąbelek”

Adaptacja jest to proces przyzwyczajenie dziecka do nowego otoczenia, zabawek, sprzętów, nowych opiekunek, dzieci, a także nowych zasad i rytmu dnia. To wszystko wywołuje u malucha zaciekawienie, zdziwienie jak i lęk. W dziecku zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Zanim dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji może minąć 2 tygodnie a czasami nawet kilka miesięcy. Dzieci są różne i u każdego dziecka taki proces przebiega inaczej. Czasami zdarzają się dzieci które nie przeżywają rozstania z rodzicem zbyt mocno, jednak 90 % dzieci reaguje niestety płaczem na taką zmianę w jego życiu. Nie ma co się dziecku dziwić i pozwolić mu przetrwać ten trudny proces w takim tempie i rytmie jakim ono potrzebuje.
Bardzo ważną rolę w adaptacji pełnią Rodzice. Ważne jest również aby uprzedzić  dziecko co je czeka, wytłumaczyć mu dlaczego zostaje w żłobku na kilka godzin dziennie. Opowiedzieć o tym co będzie robić w żłobku, mówić że będzie wesoło i miło. Niezwykle istotne jest to aby Rodzic przedstawiał żłobek dziecku jako coś fajnego, miłego dla niego a nie jako „zło konieczne”. Można i trzeba o tym mówić nawet niemowlęciu. Jest bardzo istotne także aby mówić dziecku prawdę o tym kiedy zostanie odebrać ze żłobka.

Okres adoracji

Bardzo ważną sprawą w okresie adoracji jest również konsekwencja w posyłaniu dziecka do żłobka. Dzieci bardzo lubią schematy i stały plan dnia, wywołuje to u dziecka poczucie bezpieczeństwa.  Dlatego istotne jest to aby dziecko przychodziło do żłobka codziennie, aby wpadło w rytm, a także aby nie powodować kolejnych stresów i leków u dziecka spowodowanych kolejnymi zmianami w rytmie dnia czy tygodnia.
Kolejną istotną sprawą w trudnym procesie adaptacji są emocje i nastawienie Rodzica do placówki. Dziecko doskonale wyczuwa emocje Rodzica, jeśli widzi że mama oddaje go w nowe miejsce cała zapłakana, zestresowana, to wywołuje kolejne stresy i lęki u dziecka. Bo skoro mama płacze to znaczy że jest coś nie tak, że jest źle w tym miejscu. Rodzic musi być przekonany do placówki i zaufać opiekunom, bez tego bardzo trudno będzie dziecku się odnaleźć w nowej sytuacji.

Dziecko podczas procesu adaptacji

Dziecko podczas procesu adaptacji, może nie tylko w żłobku być marudne, zalęknione, ale również emocjonalnie odreagowywać zaistniałą sytuacje w domu. Może w domu być bardziej marudne, potrzebować więcej uwagi i zainteresowania od Rodziców. Dlatego też w tym czasie należy poświęcić dziecku znacznie więcej uwagi i zrozumienia, zaplanować dzień tak aby po odebraniu dziecka ze żłobka Rodzic miał czas dla niego.
Zrozumienie, wytrwałość, cierpliwość a także zaufanie i pozytywne nastawienie do placówki, znacznie ułatwią dziecku, a także rodzicom i samej placówce proces adaptacji.

Adaptacja w naszym żłobku

W naszym żłobku adaptacja przebiega następująco:

 -Pierwsze spotkanie w żłobku

Dziecko w obecności Rodzica, zapoznaje się z ciociami, z dziećmi, poznaje nowe otoczenie. Takie spotkanie może trwać od 20 do 30 minut

– Drugie spotkanie

Dziecko zostaje zostawione przez Rodzica w żłobku samo. Pobyt dziecka trwa w zależności od zachowania i reakcji dziecka od 30 minut do godziny.
Długość kolejnych dostosowujemy do potrzeb i zachowania malucha. Z reguły kolejne spotkania trwają od godziny do dwóch i są stopniowo zwiększane po dokładnej obserwacji dziecka.
W naszym żłobku polecamy Rodzicom aby dać dziecku cały miesiąc czasu na adaptację, aby czas pobytu dziecka stopniowo wydłużać, tak aby jak najmniej stresująco dziecko przystosowało się do nowej sytuacji. W procesie adaptacji Rodzice mają do dyspozycji opiekę godzinową. Ceny takiej opieki są podane w zakładce Cennik.